Погоджено останню редакцію тексту Видатної універсальної цінності (Outstanding Universal Value) спільного об’єкта спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи»

30 Квітня 2020, 15:36
Новини Природно-заповідний фонд

28 квітня 2020 р. відбулося чергове, вже третє, засідання Спільного Комітету з Управління розширеного у 2017 р. об’єкта всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи».

У заході взяло участь понад тридцять експертів із 13 країн Європи. Україну на даному заході, за дорученням Мінекоенерго України, представляли в. о. директора Карпатського біосферного заповідника Микола Рибак, начальник відділу НДР і міжнародної співпраці Юрій Беркела, керівник ГО «Дунайсько-Карпатська програма» Богдан Проць, а також секретар Національної Керівної групи зазначеного об’єкта Спадщини.

Уперше в історії засідання проходило в онлайн-форматі з використання платформи Zoom, а також програмного середовища Sli.do.

Порядок денний засідання включав низку важливих питань, серед яких ключовими були:

1. Погодження останньої редакції тексту Видатної універсальної цінності (Outstanding Universal Value) нашого спільного об’єкта спадщини. Після нетривалої дискусії документ було погоджено усіма 12-ма країнами, що дозволить офіційно передати його до Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та МСОП (IUCN).

2. Передача повноважень щодо організації роботи Координаційного офісу транснаціонального об’єкта спадщини від австрійських до бельгійських партнерів терміном на 5 років – із 2020 по 2024 рік. Усі країни одноголосно підтримали це рішення, одночасно відмітивши вкрай ефективну роботу австрійського офісу.

3. Затвердження настанов із управління складовими частинами об’єкта спадщини та їх буферних зон. Це питання виявилося найгострішим і викликало тривалі дискусії Врешті-решт консенсусу досягнути не вдалося – румунські та словацькі партнери наполягли на доопрацюванні даного документа, що вирішено було зробити в найстисліші терміни. Для Карпатського біосферного заповідника саме це питання було найважливішим, оскільки менеджмент його буферної зони, загальна площа якої становить понад 31 тис. га, є вкрай непростим і потребує суттєвих уточнень та внесення певних змін.

Важливим моментом засідання був виступ представника Швейцарії – держави, яка виступає лідером і координатором нового розширення транснаціонального об’єкта спадщини, що об’єднує вісім країн нашого континенту. Він розповів про стан підготовки номінаційного досьє і проінформував, що восени ц. р. воно буде подано у Комітет Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

На завершення представники бельгійської делегації запропонували провести засідання Спільного Комітету з Управління об’єктом спадщини у жовтні ц. р. у Брюсселі, як і планувалося попередньо.

Нагадаємо, що  об’єкт спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи» є серійним і транснаціональним, який включає 78 складових частин на території 12-ти європейських країн загальною площею понад 92 тис. гектарів. В Україні знаходиться 15 кластерів, найбільша частка яких як за кількістю, так і за площею зосереджена на території Карпатського біосферного заповідника.      

За темами