Безвуглецеве виробництво РАЕС сприяє загальному зменшенню викидів СО2

10 Січня 2020, 10:37
Новини Ядерна енергетика

Зменшення викидів вуглекислого газу – завдання, яке ставлять перед собою усі відповідальні підприємства країн світу, адже збільшення концентрації СО2  в атмосфері Землі, як визначального чинника кліматичних змін, визнане на міжнародному рівні та вимагає невідкладної реакції. З цією метою у 2016 році було підписано Паризьку кліматичну угоду, до якої долучилась й Україна.

Підписання Україною Паризької кліматичної угоди надало додатковий поштовх для переоцінки ролі ядерної енергетики, як безвуглецевої технології виробництва електроенергії та її внеску в низьковуглецеву економіку країн.

Екологічна безпека, охорона довкілля, здоров’я персоналу та населення, раціональне використання природних ресурсів – пріоритетні завдання ДП «НАЕК «Енергоатом», що відображені у Заяві про екологічну політику Компанії та послідовно реалізовуються. Відповідно й Рівненська АЕС як відокремлений підрозділ Компанії є екологічно відповідальним підприємством, що виробляє безвуглецеву енергію з мінімальним впливом на довкілля.

З метою інформування суспільства на офіційному сайті Рівненської АЕС в режимі онлайн демонструється інформація щодо поточного рівня вуглекислоти в атмосфері та кількість відверненого її викиду завдяки підприємству. Ініціаторами ідеї створення такого задуму виступили заступник головного інженера РАЕС з технології та інжинірингу Вячеслав Стоянов, начальник хімічного цеху Анатолій Тихомиров та заступник начальника цеху дезактивації та радіоактивних відходів РАЕС по поводженню з радіоактивними відходами Володимир Горбунов за сприяння т.в.о. президента НАЕК «Енергоатом» Павла Павлишина, т.в.о. генерального директора РАЕС Сергія Куроєдова та заступника генерального директора електростанції з персоналу Ігоря Вітковського.

За словами заступника головного інженера РАЕС з технології та інжинірингу В’ячеслава Стоянова, ядерна енергетика спроможна вирішити проблему зміни клімату. АЕС майже не утворюють парникових газів, особливо у порівнянні з тепловими станціями, які працюють на вугіллі, мазуті чи газі.

«Прикро, але сьогодні у суспільстві побутує думка, що атомна станція – це дуже небезпечно. Для того аби наочно демонструвати, що Рівненська АЕС насправді є екологічно чистим підприємством, яке вкладає вагомий світовий внесок у попередження викидів парникових газів та зменшення теплового навантаження на майбутнє покоління, було вирішено втілити в реальність такий задум. Його підтримало вище керівництво РАЕС, обговорено механізми його впровадження зі спеціалістами служби інформаційних технологій (СІТ). Розрахунок кількості викидів, як правило, базується на даних національних систем моніторингу викидів. Станом на сьогодні українська національна система моніторингу знаходиться на етапі впровадження для розрахунку кількості відверненого викиду СО2, тому Рівненською АЕС взято методику Агентства охорони навколишнього природного середовища США (7,07×10–4 тонн СО2/кВт годин або 0,707 тонн СО2 на МВт годин виробленої електроенергії), - зауваживив Вячеслав Стоянов.

Як зазначив начальник хімцеху РАЕС Анатолій Тихомиров, сьогодні з метою кращої поінформованості щодо росту концентрації вуглекислого газу дане питання активно обговорюється у міжнародному суспільстві. Боротьбі з глобальною проблемою присвячено низку міжнародних заходів та документів – Кіотський протокол, Паризька кліматична угода, щорічні конференції у межах Рамкової конвенції ООН.

«На жаль, політика НАЕК «Енергоатом» щодо чистої, безвуглецевої енергетики не завжди сприймається українським суспільством. З метою інформування широкого загалу пропонується демонструвати не тільки факт, але й кількісний внесок Рівненської АЕС у збереження клімату планети одночасно з інформуванням про поточний рівень вуглекислоти у атмосфері. Таке інформування у перспективі сприятиме інтересам підприємства та стане аргументом в економічних та політичних дебатах відносно атомної енергетики. Пропонується розміщувати цю інформацію не лише на сайті Рівненської АЕС, а в подальшому й на сайті Компанії, а також включати інформацію про кількість відверненого викиду СО2 завдяки РАЕС у тематичні матеріали, курси освітнього проєкту «Ядерна школа РАЕС», звіти, інфографіку тощо. Відвернена кількість вуглекислоти, розраховується від кількості виробленої електроенергії. Відвернений викид СО2 – це викид вуглекислоти, що надійшов би у навколишнє середовище від виробництва електричної енергії, якби цю енергію виробляли теплові електричні станції. Детально з методикою розрахунку можна ознайомитись за адресою www.epa.gov/energy/greenhouse-gases-equivalencies-calculator-calculations-and-references», - прокоментував Анатолій Тихомиров.

За словами рівненських атомників, у зв’язку з постійним ростом середньої температури та концентрації вуглекислого газу у повітрі, можна очікувати, що полеміка відносно даної проблеми дедалі буде посилюватись, а сприйняття громадськістю атомної енергетики, як безвуглецевого джерела доступної електроенергії допоможе у протистоянні з кліматичними змінами.

Відтепер усі, хто цікавиться темою викидів СО2, мають можливість поділитися власними пропозиціями чи поставити запитання розробникам нового функціоналу за допомогою спеціально створеної електронної поштової скриньки: clean_energy@rnpp.atom.gov.ua.

За темами