У Мінекоенерго обговорили перспективи німецько-українського партнерства з розвитку водню

1 Листопада 2019, 17:15
Новини Діяльність міністерства

Україна та Німеччина можуть використати водневий потенціал, створивши німецько-українського енергетичне партнерство H2 з метою сформувати основу для розроблення концепції та науково обґрунтованої підготовки до торгівлі відновлюваними джерелами енергії в інтересах обох країн.

Питання перспектив співпраці у сфері розвитку водню обговорили на зустрічі з німецькими партнерами, що відбулась у Міністерстві енергетики та захисту довкілля України під головуванням заступника Міністра енергетики та захисту довкілля Олексія Рябчина.

Таке партнерство дає можливості зробити вагомий внесок у досягнення кліматичних цілей, а також диверсифікувати енергопостачання обох країн. Україна при цьому має можливість відкрити новий прибутковий економічний потенціал за рахунок виробництва відновлюваних джерел енергії та їх експорту через існуючу інфраструктуру до Німеччини. Німеччині це партнерство дасть можливість економічно ефективно досягти своїх кліматичних цілей на 2030 рік і, перш за все, кліматичних цілей на 2050 рік щодо зменшення використання викопних видів палива.

«Німецько-українське енергетичне партнерство з розвитку водню цікаве для України, оскільки з одного боку сприятиме розвитку відновлюваних джерел енергії в Україні, а з іншого - зробить стійкий внесок у економічне зростання та створення нових робочих місць як з української, так і з німецької сторони», - наголосив Олексій Рябчин.

При цьому заступник Міністра наголосив на необхідності проведення дослідження, оскільки стрімкий розвиток відновлюваної енергетики потребує відповідного регулювання потужності в енергосистемі України. Також одним із важливих питань є реструктуризація вугільної галузі та вирішення питань реконверсії вугільних регіонів за умов скорочення використання вугілля.

Німецька сторона заявила про готовність обговорити ці питання на рівні урядів, щоб розпочати дослідження, за результатами якого створити демонстраційний проект, а з 2021 року перейти до технічного планування проекту та розроблення необхідної нормативно-правової бази. У перспективі на початку 2022 року є можливість розпочати реалізацію проекту.

На основі довгострокового енергетичного партнерства та стратегічної концепції, Україна та Німеччина мають перспективи сприяти розвитку сталого та економічного постачання Німеччини відновлюваними джерелами енергії.

Відповідно до первинних оцінок, Україна має чудові умови для ефективного використання відновлюваних джерел енергії, їх перетворення у водень та одержування з нього інших продуктів. Також в Україні є інфраструктура для транспортування цих джерел енергії до Німеччини - велика кількість трубопроводів енергетичної інфраструктури, зокрема газопроводів, пов'язаних з Німеччиною, а також з Європою. Так що експорт водню чи перероблених вуглеводневих сполук, що виробляються на гібридних електростанціях, можна легко та економічно реалізувати.

Крім того, на відміну від багатьох регіонів Німеччини, Україна має відповідно великий потенціал вільного простору з економічно привабливою пропозицією відновлюваних джерел енергії. Завдяки цим умовам в Україні існують оптимальні умови для виробництва «зеленого» водню в так званих «гібридних електростанціях», які складаються з електролізових установок і вітрогенераторів або сонячних установок. Ці електростанції можуть стабільно та економічно виробляти велику кількість водню.

Слід зазначити, що Україна є однією з країн, які ратифікували Паризьку кліматичну угоду на ранній стадії. Цей крок означає політичну волю підтримувати глобальні зусилля щодо пом'якшення зміни клімату та значно скоротити його частку в газовій, вугільній та нафтовій енергетичній суміші країни.

Довідково:

Використання водню розглядається як ключова технологія майбутнього в процесі формування «повороту в енергетичній політиці». На даний час існує безліч різних проектів та ініціатив, пов'язаних з впровадженням водню і методів його виробництва, зберігання, транспортування та використання.

Стале виробництво водню можливе тільки при наявності достатньої кількості відновлюваної електроенергії. Німеччина не може досягти необхідної кількості/продуктивності електростанцій, що працюють на поновлюваних джерелах енергії, в регіонах з економічно привабливою пропозицією поновлюваних джерел енергії через щільність заселення і, як наслідок, обмеженого доступу до землі.

За прогнозами, вже до 2050 року Німеччина стане залежною від значного імпорту відновлюваних джерел енергії. Однак та кількість енергії, яка, як передбачається, буде необхідною, не зможе бути транспортована в Західну Європу лініями електропередачі. Основний імпорт повинен здійснюватися у вигляді відновлюваних газів та рідин. Тим більше, що цей вид енергоносія може зберігатися більш легко та сезонно у відповідності до галузевих стандартів.

За темами