День працівника природно-заповідної справи 2019

7 Липня 2019, 16:09
Новини Природно-заповідний фонд

Указом Президента України від 18 серпня 2009 № 629 7 липня визначено Днем професійного свята працівників природно-заповідної справи.

Завдяки зусиллям фахівців, науковців та природоохоронної громадськості, станом на 1 січня 2019 року в Україні збережено 8396 територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 3,99 млн. га, що становить 6,61% площі країни, а також морський заказник «Філофорне поле Зернова» площею 402,5 тис. га. У складі природно-заповідного фонду 5 біосферних заповідників, 19 природних заповідників, 49 національних природних парків, 3258 заказники, 3492 пам‘ятки природи, 83 регіональних ландшафтних парків, 815 заповідних урочищ, а також низка штучних об‘єктів: 28 ботанічних садів, 13 зоологічних парків, 58 дендропарків та 576 парки-пам‘ятки садово-паркового мистецтва.

Уже в цьому році прийнято 12 указів Президента України, якими збільшено площу природно-заповідного фонду в Дніпропетровській, Запорізькій, Закарпатській, Львівській, Миколаївській, Рівненській, Тернопільській, Херсонській, Черкаській областях на 80 тис. га, або на 0,13% площі України.

Серед новостворених об’єктів природно-заповідного фонду три  національних природних парки: «Нобельський» у Рівненській області, «Кам’янська Січ» у Херсонській області, «Бойківщина» у Львівській області. Тепер в Україні офіційно 52 національних природних парки!

Минулий рік відзначився підвищенням активності з системної підтримки діяльності установ природно-заповідного фонду. Держава виділила досить значні кошти на утримання та розвиток заповідної справи, для установ природно-заповідного фонду придбано будівлі, транспорт, обладнання, започатковано систематичні курси з підвищення кваліфікації для працівників парків і заповідників. Нашій заповідній справі надається активна підтримка міжнародними природоохоронними організаціями та зарубіжними партнерами  

День 7 липня для професійного свята обрано невипадково, адже асоціюється він зі святом Івана Купала, присвяченим загадковим і чудодійним силам природи.

Символом свята щороку слугує один з видів папороті, квітка якого, за легендою, має чарівні властивості. Цього року символом обрано одну з небагатьох водних папоротей України, занесених до Червоної книги України –  Сальвінію плаваючу (Salvinia natans (L.) All.). Незважаючи на те, що цей ще  трапляється у різних куточках України, Південної Європи та Північної Африки, він потребує окремої уваги дослідників та природоохоронців. Це невеличка тендітна рослина з горизонтальним стеблом завдовжки від 3 до 8 см та ніжними овальними листочками. Ми помічаємо лише ту частину рослини, що плаває на поверхні та живе на межі двох середовищ – води і повітря та потребує відносно чистих і спокійних вод. Саме такі умови сальвінія знаходить у заповідних куточках нашої країни.

Мінприроди закликає приєднатися до відзначення Дня працівника природно-заповідної справи і зробити все можливе для збереження рідної природи та екологічної рівноваги планети.

«Збережемо природу – збережемо Україну!»