Остап Семерак: «У громад зараз більше важелів реагування на скандальні будівництва, ніж в окремо взятих відомств чи персон»

22 Лютого 2019, 18:00
Новини Діяльність міністра

Із початку дії Закону «Про оцінку впливу на довкілля» в Україні загалом розпочато 2400 справ та проведено 700 громадських слухань по всій країні. Такі дані навів Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак під час семінару  у Львові, присвяченому практичному впровадженню  процедур ОВД та СЕО.

Під час заходу  було проаналізовано  застосування у західних регіонах України нових екологічних інструментів, які стали обов`язковими для державних програм, генпланів, містобудівних планів, стратегій розвитку областей, державних, місцевих галузевих програм.   

 «Ми кинули вудку владі та громадам на місцях, давши реальний інструмент реагування на можливі наміри бізнесу зводити об’єкти,  які шкодять довкіллю. Тобто, згідно із законами про ОВД та СЕО:  спочатку  вплив на навколишнє природне середовище, а потім економічна доцільність», - пояснив Остап Семерак.

При цьому він зазначив, що законами передбачено проведення процедури ОВД та СЕО як Мінприроди, так і обласними державними адміністраціями залежно від класифікації об’єкта, вплив якого на довкілля будуть досліджувати. Так, із моменту дії закону «Про оцінку впливу на довкілля»  в Україні  розпочато близько 2400 справ ОВД.  Із них у Мінприроди – 716, а решта висновків формують ОДА.   Загалом видано 490 висновків, із них  Мінприроди належить лише 210.

«Із моменту дії Закону проведено близько 700 громадських слухань і тільки 250 з них організовувало та проводило Мінприроди, а решту - обласні державні адміністрації.  Тому не треба чекати, що я приїду в той чи інший регіон і буду в ручному режимі втручатися у процес ОВД чи СЕО. Це суперечить закону і точно не передбачено моїми повноваженнями. Насправді  таких повноважень завдяки  законам про ОВД і СЕО, запозичених у країн ЄС, зараз більше у місцевих громад. Важливо тільки, щоб зауваження до майбутнього об’єкту були не просто емоційними, але й конструктивними та  вчасно поданими до органу, який проводить ОВД або СЕО як того вимагає закон», - сказав Остап Семерак.

Він зазначив, що це також стосується  будівництва таких резонансних для західних областей України об’єктів як гірськолижний курорт в районі Свидовця, вітрової електрастанції на полонині Боржава та сміттєпереробного заводу в Львові.

«У випадку з Боржавою   висновок про екологічну доцільність об’єкта  ухвалює Закарпатська ОДА, а щодо двох інших – Свидовця і львівського заводу, то висновок ОВД формує Мінприроди, але не я особисто як очільник міністерства. Законами передбачено все для того, щоб уникнути монополізації сфери екологічних експертиз  та зняти будь-які підозри, що долю українського бізнесу вирішують у єдиній установі. Є невеликі об’єкти щодо яких обласні державні адміністрації здатні розібратися без втручання Міністерства», - резюмував Міністр.

Як відомо, наприкінці 2018 року в Україні запрацював євроінтеграційний Закон «Про оцінку впливу на довкілля», а 20 березня 2018 року Верховна Рада України ухвалила ще один важливий екологічний Закон «Про стратегічну екологічну оцінку». Досвід інших країн щодо застосування цих законів показує, що найефективніше вони працюють разом, дозволяючи виявляти, аналізувати  та враховувати екологічні фактори і можливі негативні наслідки  для довкілля  при розробленні державних, місцевих чи галузевих програм, як це працює у всьому світі. 

Нагадаємо, 22 лютого міністр екології Остап Семерак перебуває із робочим візитом у Львові.