На НБК проводяться випробування систем запобігання витоку радіоактивності під час аварійних ситуацій

23 Січня 2019, 16:44
Новини ЧАЕС та зона відчуження

16 січня на ДСП «Чорнобильська АЕС» розпочалися комплексні випробування системи радіаційного контролю нового безпечного конфайнмента (НБК). Під час випробувань симулюють аварійні ситуації та перевіряють реакцію систем на них. Мета: переконатися, що система радіаційного контролю працює згідно з проектними критеріями.

За словами провідного інженера цеху радіаційної безпеки Євгена Стромка, випробування проводяться максимально наближено до реальних умов роботи об'єкта. Аварійний сигнал подається на контролер безпеки, звідки передається на технологічні системи НБК. Наприклад, аварійний сигнал від системи вентиляції призводить до закриття дверей, перекриття повітроводів, увімкнення системи фільтрації повітря, а також запуску звукової та світлової сигналізації.

Протягом трьох днів подібні випробування проводилися на всіх зонах НБК: у підарковому просторі, на блоці рідких радіоактивних відходів (РАВ), у приміщеннях для поводження з РАВ та зоні роботи персоналу.

Після цього розпочалися випробування системи контролю організованого викиду у вентиляційну трубу НБК та перевірка роботи повітряних шлюзів. Важливим етапом стала перевірка найважливішої системи з точки зору безпеки – витяжної вентиляції підаркового простору та системи радіаційного контролю, що знаходиться в його межах. Ця система оцінює, чи виконує НБК свою функцію – затримання радіоактивності під Аркою.

«Система автоматизована: вона працює за участю людини, однак деякі команди, пов'язані з безпекою, виконуються безумовно та в автоматичному режимі. Наприклад, у випадку перевищення рівня аерозолів одразу ж припиняється вентиляція, а вже після цього людина приймає рішення, як діяти далі», – розповідає провідний інженер групи управління проектом «План здійснення заходів на об'єкті «Укриття» Максим Савельєв.

Наразі випробування систем НБК тривають. Коли вони будуть остаточно завершені, фахівці ДСП «Чорнобильська АЕС» під контролем компанії-підрядника NOVARKA планують провести 72-годинну симуляцію роботи НБК із залученням усього обладнання. У випадку успішного проходження симуляції та випробувань, НБК буде готовий до отримання дозволу на дослідно-промислову, а згодом і на промислову експлуатацію. 

Довідково:

У випробуваннях взяли участь основні учасники проекту НБК: ДСП ЧАЕС, НОВАРКА, Група управління проектом «План здійснення заходів на об'єкті «Укриття» та Державна інспекція ядерного регулювання України. 

За матеріалами ДСП ЧАЕС.

За темами