Рамсарська регіональна ініціатива BlackSeaWet відновила свою роботу

10 Жовтня 2018, 13:35
Новини Стале управління водними ресурсами Екологічний моніторинг Діяльність міністерства

В рамках Регіональної конференція з питань водно-болотних угідь міжнародного значення Азово-Чорноморського регіону  у  вересні  цього року  в Одесі відбулася п’ята зустріч Рамсарської регіональної ініціативи BlackSeaWet. Захід відбувся за організаційного сприяння Мінприроди і технічної підтримки проекту ReedBASE «Розвиток транскордонної Інноваційної Платформи / Кластеру з використання біомаси Очерету звичайного Phragmites australis як поновлюваного джерела енергії», Фонду Міхаеля Зуккова та Програми консультативної допомоги Федерального міністерства довкілля Німеччини.

Конференція була присвячена огляду стану водно-болотних угідь у басейні Чорного моря, сталому використанню природних ресурсів, аналізу екосистемних послуг, основних антропогенних та кліматичних загроз для екологічного характеру Рамсарських угідь, а також підготовці до 13-ї Конференції Договірних Сторін Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовище існування водоплавних птахів (Рамсарська конвенція). Серед сорока учасників конференції були представники наукових організацій, місцевої влади та громадськості, природоохоронних міністерств та агентств Болгарії, Молдови, Румунії, Грузії, України, а також представники Рамсарского Секретаріату (Швейцарія) та Фонду Міхаеля Зуккова (ФРН).

Національні координатори впровадження Рамсарської конвенції країн Чорноморського басейну представили доповіді щодо водно-болотних угідь  міжнародного значення та заходів щодо їх збереження за останні три роки, а також розглянули перспективні аспекти природоохоронної співпраці в рамках BlackSeaWet. Під час зустрічі широко обговорювалися різноманітні підходи до сталого використання природних ресурсів водно-болотних угідь регіону. Зокрема проект ReedBASE презентував можливості використання очерету як поновлюваного джерела енергії та будівельного матеріалу.

«Сучасні тенденції вказують на стрімке зменшення природних територій і серед них – водно-болотних угідь. Водночас добробут людства тісно пов’язаний з водно-болотними угіддями. Майже половина населення планети живе вздовж берегів річок, озер та морів. Саме тут добувається значна частина природних ресурсів, необхідних для нас. Майбутня Конференція Договірних Сторін Рамсарської конвенції принесе деякі нові підходи до управління і збереження водно-болотних угідь. Серед них є кілька резолюцій, що будуть особливо корисними для фахівців, які турбуються про водно-болотні угіддя Чорноморського басейну. Це резолюції стосовно прибережних угідь, швидкої оцінки екосистемних послуг водно-болотних угідь, сільського господарства, урбанізації та змін клімату. Робота в рамках регіональних ініціатив і, зокрема, зустріч країн-учасниць BlackSeaWet тут в Одесі є важливим напрямком практичного впровадження Рамсарської конвенції та ефективним інструментом міжнародної співпраці заради збереження спільних природних цінностей», –  відмітив Тобіас Салате, Старший Радник для країн Європи Рамсарского Секретаріату.

Активну підтримку організації та проведенню конференції надав Улі Грабенер, керівник Фонду Міхаеля Зуккова, який не лише був присутній на пленарних засіданнях, а й брав активну участь у дискусіях в рамках робочих груп з розроблення переліку перспективних напрямків майбутніх проектів. Зокрема Улі Грабенер відмітив, що країни довкола Чорного та Азовського морів мають величезне природне багатство, яке за умови мудрого управління та використання і спільних об’єднаних зусиль сприятиме сталому розвитку регіону. Також він висловив інтерес Фонду Зуккова у подальшому поширенню технологій, розроблених в рамках проекту ReedBASE та готовність підтримати нові напрямки роботи спрямовані на збереження природних територій та мудре використання природних ресурсів у Чорноморському басейні.

«Наша зустріч сприяла відродженню роботи Рамсарської регіональної ініціативи та поновленню політичних домовленостей. Попереду велика робота зі створення ефективного механізму управління BlackSeaWet, який повинен відповідати майбутній Резолюції Конференції Сторін Рамсарської конвенції стосовно регіональних ініціатив. Але наша спільна мета – зберегти водно-болотні угіддя довкола Чорного та Азовського морів – варта зусиль», – підвела підсумки зустрічі представник Мінприроди та національний координатор Програми СЕРА Рамсарської конвенції Олеся Петрович.

Agenda

List of participants

Minutes of the Meeting

Ecosystem services and threats to the ecological character of Ramsar sites of the Sea of Azov and Black Sea costal region within Ukraine

Biodiversity and Management of Ramsar Sites in Georgia

Ecosystem services benefits and threats to the ecological character of regional Ramsar sites of Bulgaria

Ecosystem services of wetlands in Romania

The Ramsar Convention on Wetlands of International Importance especially as Waterfowl Habitat in Moldova

Evaluation of Wetland Ecosystem Services

Two floodplain project: Promotion of paludiculture in Black Sea region wetlands and Reed Biomass as a Source of Sustainable Energy

Climate change & coastal (wet-) peatlands – perspectives of paludiculture for adaptation to and mitigation of climate change

China’s experience in wetland conservation

Rehabilitation of Kartal Lake and Integrated use of floodplain as a tool for climate change adaptation

Ramsar COP13 – implementation around the Azov & Black Seas through BlackSeaWet

Brief overview of resolutions on the concept of wise use of wetlands and their conservation and climate change issues