На Львівщині відкрили ведмежий притулок «Домажир»

12 Липня 2018, 14:57
Новини Природно-заповідний фонд

11 липня 2018 року біля с. Домажир Яворівського району, що на  Львівщині офіційно відкрили ведмежий притулок «Домажир». Це унікальний рекреаційний центр для реабілітації та відновлення природнього балансу бурих ведмедів, які раніше експлуатувалися в  готелях, ресторанах та  пересувних зоопарках і цирках.

Притулок збудований в межах біосферного резервату «Розточчя» площею майже 20 га. З дотриманням основних завдань сталого розвитку. Умови утримання тварин максимально наближені до природних і відповідають фізіологічним та поведінковим потребам тварин. На території притулку є місце для купання, барліг для відпочинку та спеціальні іграшки для розвитку чотирилапих. На сьогодні центр розрахований  на утримання в  11 ведмедів. Інфраструктура продумана так, щоб кожен ведмідь мав свій особистий вольєр із ставком. Загалом упорядковано  4 реабілітаційні вольєри,   площею 1000 кв. м. кожен і 3 лісові вольєри, кожен площею 1,5 г.

Поміж вольєрами збудовані спеціальні туристичні доріжки, тож всі охочі мають змогу поспостерігати за тим, як живуть бурі ведмеді у живій природі.

«Відкриття на території України вже третього ведмежого притулку  приклад зміни  гуманізації українського суспільства. І тут важливо не лише створити умови для реабілітації ведмедів, а показати людям надсідки жорсокого поводження з тваринами. Правильним було б рішення взагалі заборонити приватно утримувати диких тварин. І така заборона вже діє в багатьох країнах Європи. Мінприроди вже  підготувало проект  закону, який забороняє використання диких тварин в цирках. Наразі він  проходить узгодження і обговорення. Сподіваємося, що в майбутньому він назавжди удосконалить права тварин», -  вважає заступник міністра екології та  природних ресурсів Василь Полуйко.

Він також розповів, що на території одного з національних природний парків підпорядкованих Мінприроди «Синевир», що на Закарпатті  в Реабілітаційному центрі бурих ведмедів проживає 25 клишоногих, кожен  із своєю непростою  історією життя.

«Ці ведмеді  були привезені з різних  куточків не лише України, забрані від жорстоких господарів-експлуататорів і сьогодні живуть в максимальних природніх умовах. Хоча штамп жорстокості із свідомості цих тварин вже не викорінити. До прикладу, ведмідь Потапич, який  раніше виступав в цирку. Для того, щоб змусити тварину це робити дресирувальники ставили його на гарячу бляху. Навіть сьогодні  в реабілітаційних умовах коли вмикаєш музику у ведмедя спрацьовує набутий роками рефлекс і він танцює. І це жахлива картина. Тому відвідуючи циркові вистави, задумайтеся, які тортури проходять тварини-артисти», -  закликав Василь Полуйко.

Нагадаємо, що Міністерство екології та природних ресурсів України проводить активну роботу спільно з громадськими організаціями щодо вилучання тварин із неналежного приватного утримання і експлуатації. Так, минулого року  після звернення міністра  до голови Херсонської ОДА було переселено чотирьох червонокнижних бурих ведмедів з Херсона, яких утримують у неналежних умовах до національного природного парку "Галицький", де також діє реабілітаційний центр для диких тварин.

 Також завдяки спільній спецоперації Мінприроди, Державної екологічної інспекції України у Львівській області, поліції, Екологічного корпусу і притулку Домажир тянь-шанську ведмедицю Христю вилучили з пересувного цирку,  яку  власник змушував тварину виступати в ресторанах, шапіто, працювати на кінозйомках і фотосесіях.

До речі, тварина зараз знаходиться у притулку для бурих ведмедів «Домажир».