Європейська осетрова конференція об’єднала фахівців для координації дій по збереженню осетрових

11 Липня 2018, 13:52
Новини Природоохоронні заходи Екологічна освіта та наука

9-10 липня у Відні, Австрія, пройшла Європейська осетрова конференція, на якій фахівці-осетрознавці обговорили критичний стан популяцій осетрових. На заході, організованому Урядом Австрії у рамках президії у ЄС та Міжнародною комісією із захисту річки Дунай (ICPDR), спеціалісти розробили заходи координації й співпраці для збереження осетрів між європейськими й сусідніми державами.

До конференції приєдналися офіційні представники практично всіх країн Дунайського басейну (за виключенням Румунії), експерти з Європи, США, Канади. Від України захід відвідав Національний координатор Бернської Конвенції, директор Департаменту екомережі та природно-заповідного фонду Міністерства екології та природних ресурсів Віктор Клід. 

 «Учасники заходу визнали, що Міжнародний план дій по збереженню осетрових, прийнятий Постійним комітетом Бернської конвенції у 2005 році, не виконаний жодною країною. Але при цьому виникає ідея щодо ключової ролі саме Бернської конвенції як диригента процесу по збереженню осетрових. В цьому сенсі на найближчому засіданні Постійного комітету буде розглянуто Панєвропейський план зі збереження осетрових», – повідомив Віктор Клід. 

Наразі завдяки фінансуванню ЄС, у Європі реалізуються два проекти - LIFE Sterlet (ЖИТТЯ стерляді) в Австрії та LIFE for Danube Sturgeons (ЖИТТЯ дунайським осетровим) в шести країнах басейну Дунаю - Німеччині, Австрії, Сербії, Болгарії, Румунії та Україні, а також низка інших проектів.

Стратегія збереження осетрових полягає у відновленні природних оселищ та екокоридорів за басейновим принципом, по яких відбувається їх міграція, враховуючи специфіку зариблення.

На цей час відомо 27 видів осетрових, які займають різноманітні екологічні ніші завдяки різним розмірам; незважаючи на значну толерантність до зміни умов середовища, один вид осетрів зник безповоротно; основні нерестилища осетрових в Європі – ріка Ріоні на території Грузії та ріка Дунай на території України.