На порядку денному спільного засідання громадських рад при Мінприроди та Держекоінспекції - реформа системи державного нагляду у сфері охорони довкілля

9 Червня 2018, 17:13
Новини

7 червня в Мінприроди відбулося спільне засідання громадських рад при Мінприроди та Держекоінспекції. На порядку денному - обговорення стану реалізації реформ, зокрема процес ліквідації  Держекоінспекції, створення Державної служби охорони довкілля та системи державного моніторингу довкілля відповідно до вимог европейських стандартів. 

Ігор Яковлєв, в.о. Голови Державної екологічної інспекції України презентував концепцію реформи державного нагляду, яка будується на принципі “забруднювач платить”. Відповідно до цього принципу, підприємства, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, скиди зворотних вод та утворюють в процесі експлуатації відходи, мають нести відповідальність за негативний вплив на довкілля та здоров’я людей. 

В'ячеслав Потапенко, проектний менеджер реформи системи моніторингу, контролю та відповідальності за забруднення довкілля, Команди підтримки реформ при Мінприроди представив концептуальні засади реформи та кроки необхідні для її здійснення. 

Новостворена служба має спиратися в своїй роботі на дані екологічного моніторингу, однак сьогодні ці дані не є достатніми та такими що викликають довіру, тому реформа має охопити зміни і в цьому напрямку. Також будуть підсилені правоохоронні функції екологічних інспекторів — вони отримають чіткі інструкції та реальне право використовувати зброю для самозахисту, а Державна служба охорони довкілля зможе брати участь у кримінальних проваженнях у статусі потерпілого” — підкреслив В'ячеслав  Потапенко. 

За словами Романа Шахматенка, юриста Команди підтримки реформ, проект зі створення Державної служби охорони довкілля, має бути синхронізовано із реформами інших відомств  та реформою децентралізації. “В результаті реформи Держеконіспекції об’єднані громади отримують реальні права та інструменти здійснювати  нагляд та контроль за охороною довкілля. Для реалізації таких задач планується запровадити “«Зелену варту»” - коментує пан Шахматенко.  

Експерти також прокоментували запропоновані повноваження державних інспекторів та екологічних шерифів. Маючи широкі повноваження, а також право володіти зброєю, державні інспектори будуть включені до інформаційної системи, яка матиме можливості верифікації їхнього місцезнаходження, прозорості та правомірності їхніх дій. 

Представники Громадських рад висловили свої зауваження та виявили бажання долучитися до робочої групи із розробки нормативно-правових документів, необхідних для провадження реформи. 

Ще одне ключове питання порядку денного - початок формування Національного плану дій з охорони навколишнього природного середовища на 2018-2025 роки (НПД).

Зокрема, заступник директора Департаменту стратегії та європейської інтеграції Мінприроди Наталья Трофіменко розповіла про основні цілі та завдання оновленої Стратегії державної екологічної політики до 2030 року, та початок роботи над НПД. 

Світлана Березіна, голова Громадської ради акцентувала увагу на значущості та принципах формування заходів НПД і виступила із узагальненими пропозиціями від громадської ради. Вона закликала громадськість активно працювати з документом, як в процесі формування проекту, так і потім, в процесі його публічного обговорення.  

Також в під час засідання були розглянуті питання ратифікації Минаматської конвенції по ртуті, невідкладних заходів для оздоровлення басейну р. Дніпро.