83% експериментальних саджанців павловнії, яка може бути використана для очищення ґрунтів від радіонуклідів, успішно прижилися у зоні відчуження

13 Березня 2018, 13:25
Новини ЧАЕС та зона відчуження

Триває практична стадія експериментального проекту, яким передбачено дослідження можливості використання зелених насаджень для поглинання радіонуклідів, що містяться у забруднених ґрунтах, та посилення бар’єрної функції зони відчуження.

У травні-червні 2017 року на території зони відчуження в рамках проекту було висаджено 100 саджанців павловнії (Paulownia Clone in Virto 112). З них 83 успішно прижилися, і майже за півроку експериментальні саджанці виросли в середньому на 1,5 м (висота деяких з них сягнула 2 м)! Це свідчить про те, що цей вид дерев зміг пристосуватися до життя на радіоактивно забрудненій території зони відчуження. Оскільки павловнія належить до групи швидкоростучих деревних порід, у зоні відчуження сподіваються, що у рослин буде спостерігатися підвищений рівень накопичення радіонуклідів.

«Зелені насадження в зоні відчуження зменшують ризики поширення радіонуклідів на прилеглі території і, відповідно, посилюють виконання її бар'єрної функції. Ми раді, що експериментальні саджанці павловнії прижились, і сподіваємось, що в майбутньому зможемо використовувати цю рослину для очищення ґрунтів зони відчуження», - повідомляє Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук.

За словами генерального директора ДСП «Екоцентр» Сергія Кірєєва, дерева павловнії дуже швидко ростуть. За 5 років їхня висота може сягнути 20 метрів. Отже, спостереження за рослинами будуть продовжуватись упродовж наступних 5 років.

Подальші наукові дослідження ДСП «Екоцентр» здійснюватиме у співпраці з ДСП «Північна Пуща» та Чорнобильським радіаційно-екологічним біосферним заповідником.