Під час Генеральної Конференції МАГАТЕ Україна ознайомилася з досвідом провідних країн щодо поводження з РАВ та можливостями підвищення освіти у сфері ядерної безпеки

28 Вересня 2017, 17:34
Новини Радіаційний захист

У рамках 61-й сесії Генеральної Конференції МАГАТЕ, що проходила у Віденському міжнародному центрі (м. Відень, Австрія), представники Державного агентства України з управління зоною відчуження у складі української делегації взяли участь у низці заходів до пленарних засідань, де мали змогу познайомитися та обмінятися досвідом з провідними країнами світу.

Зокрема, під час заходу, присвяченому 20-річчю прийняття Об'єднаної конвенції про безпеку поводження з відпрацьованим паливом та безпекою поводження з радіоактивними відходами (далі-Конвенція), було заслухано презентації щодо ефективності Конвенції у досягненні високого рівня безпеки у всьому світі при поводженні з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами (далі-РАВ), а також відбулася дискусія щодо обміну досвідом між Канадою, Японією, Фінляндією, Ганою та Кубою під час реалізації даної Конвенції.

Також представники ДАЗВ взяли участь у дискусіях заходу «Управління ядерними відходами – новаторські рішення від Фінляндії», важливому отримання міжнародного досвіду. На думку Голови ДАЗВ Віталія Петрука, майбутня співпраця з експертами з Фінляндії, яка 2015 року стала першою країною, що отримала офіційну ліцензію та розпочала будівництво сховища для геологічного захоронення РАВ є особливо важливою сьогодні для України, коли досягнуто позитивних змін щодо відновлення Фонду РАВ та національної системи поводження з радіоактивними відходами і проведено підготовчі роботи зі створення геологічного сховища.

На даному етапі  у Фінляндії вже обрано майданчик, розроблено концепцію проекту сховища та розпочато його будівництво, що є успішним прикладом для наслідування Україною.

За словами Віталія Петрука, у рамках експертних зустрічей було обговорено можливі шляхи подальшої співпраці між країнами – членами МАГАТЕ у сфері поводження з РАВ щодо навчання та обміну спеціалістами з ядерної безпеки з метою зміцнення потенціалу держав у посиленні реагування на глобальну загрозу. Варто зазначити, що забезпечення достатньої кількості відповідно навчених та кваліфікованих спеціалістів для, наприклад, реалізації заходів зі зняття з експлуатації об’єктів, є досить складною задачею для тих країн, у яких розташовані відповідні об’єкти.

«Покращення рівня освіти, запровадження необхідних тренувань або тренінгів, системи управління знаннями або навіть електронного навчання для обміну інформацією між спеціалістами з країн-членів МАГАТЕ зміцнить, у свою чергу, взаємодію та інтеграцію у ядерній сфері.

«Представники ДАЗВ ознайомилися з можливостями, які пропонує МАГАТЕ для навчання спеціалістів, та взяли до уваги всі необхідні рекомендації щодо заохочення наших спеціалістів до електронного навчання», - наголосив Віталій Петрук.

Загалом одними із пріоритетних завдань в рамках технічного співробітництва з МАГАТЕ на найближчі роки стануть питання ядерної безпеки та зняття з експлуатації АЕС,  а також поводження з радіоактивними відходами.